2018 Schedule

Please note that some times are subject to change. Check back here or at the Athena Cinema for any program changes.


Monday, April 9

1:00 Street Fighting Men

1:30 Good Luck

3:00 Boiling Point

3:30 Left On Pearl

5:00 Spaces and Places

5:15 Kusama – Infinity

5:30 Of The Voice

7:00 Farmsteaders Opening Night Film

7:15 Beyond The Body

7:30 Pin Cushion

9:15 Ruin Me

9:30 House of Norway

9:45 Lightness and Darkness


Tuesday, April 10

1:30 <3

1:30 Manlife

3:00 Portraits

3:30 Dancing with Monica

5:00 The Mothman of Point Pleasant

5:15 Binary Breakers

5:30 The Guilty

7:00 Virus Tropical

7:15 RBG

7:30 Laurie Anderson (In Person) *Special Event

9:15 Interior and Exterior

9:30 When They Awake


Wednesday, April 11

1:00 No Walls

1:15 Where it Floods

3:00 Beautiful Beasts

3:15 Grab and Run

5:00 The Turn Out

5:15 The Queer and Now

7:00 The Cinema Travellers

7:15 The Big Bad Fox & Other Tales

7:30 Laurie Anderson (In Person) *Special Event

9:00 You Go To My Head

9:15 Pin Cushion


Thursday, April 12

1:15 Reel Thoughts

1:30 The Day My House Fell

3:00 Movements

3:15 The Washing Society

3:30 Future Vision

5:00 It’s Not You It’s Me

5:15 Virus Tropical

5:30 Instructions On Parting

7:15 Under the Tree

7:30 The Guilty

8:00 An Evening With Joseph Keckler *Special Event

9:15 #Resist

9:30 Dark AF


Friday, April 13

1:00 Drift

1:15 The Gaze

3:00 Geographies

3:15 On Exile: Elsewhere Within-Here

3:30 The Family We Make

5:00 Anahita Ghazvinizadeh (In Person) *Special Event

5:15 Lu Over the Wall

5:30 Pin Cushion

7:00 The World Is A Funny Place

7:15 RBG

7:30 I am Not a Witch

9:15 Burkinabe Rising: The Art of Resistance in Burkina Faso

9:30 Animation Night


Saturday, April 14

11:00 AM Saturday Morning Cartoons

1:00 Distance Between Us

1:10 Alaska is a Drag

1:15 Gravitational Field

3:00 Just Breathe

3:15 The Mothman of Point Pleasant

3:30 The Devil We Know

5:00 RBG

5:15 The Big Bad Fox & Other Tales

5:30 Laura Kraning (In Person) *Special Event

7:00 I Am Not a Witch

7:15 Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

7:30 The Window of Dreams

9:00 Moon in Pisces

9:15 Ruin Me

9:30 Safe Word


Sunday, April 15

1:00 Good Luck

1:15 Lu Over the Wall

1:30 Farmsteaders

3:30 The Cinema Travellers

3:45 The Devil We Know

4:00 Under the Tree

6:00 Best of the Festival